Jak poznat nepravdivý email?

V obdobné situaci se pravděpodobně ocitl každý z nás. Známý vám přeposlal email, který obsahuje hned několik závažných tvrzení či informací, které vás nadzvedají ze židle. 

 

Nenechte ze sebe dělat pitomce. Ještě než se doopravdy ze židle zvednete, je vždy rozumné informace z emailu ověřit. 

Sestavili jsme jednoduchý návod, který vám s ověřováním pomůže.

1) Ověřte zdroj informace

Nejprve ověřte, odkud přeposlaná zpráva pochází. Pokud je zde uveden zdroj, zhodnoťte, jestli je důvěryhodný. Buďte skeptičtí! Pokud zpráva pochází ze zdroje, o kterém jste nikdy neslyšeli, snižuje to zásadně její důvěryhodnost.

 

Vždy také kontrolujte, kdo daný internetový portál provozuje. Tyto informace se často objevují ve spodní části webu či u kontaktních informací. Pokud provozovatel není uveden, není zdroj důvěryhodný.

Pamatujte, že pravdivost informací na internetu nikdo nekontroluje, a že zprávy a texty může psát opravdu kdokoliv. Buďte kritičtí.

2) Zjistěte, kdo je autorem

Zkontrolujte, jestli je pod přeposlaným emailem někdo podepsán. Pokud je zpráva anonymní, nevěřte ji.

 

Pokud je pod zprávou autor podepsán, využijte některý z internetových vyhledávačů (například www.google.com či www.seznam.cz) a zkuste vyhledat, o koho se jedná. Zhodnoťte, jestli vám na základě vyhledaných informací autor přijde důvěryhodný.

Pamatujte, že seriozní novinář či komentátor se vždy pod svůj text podepíše a bere zodpovědnost za zveřejněné informace.

Zkuste vyhledat, jestli se informace z mailu objevují i na známých zpravodajských portálech, jako jsou například ctk.cz, irozhlas.cz, ceskatelevize.cz, novinky.cz, aktualne.cz, ihned.cz, idnes.cz, lidovky.cz., seznamzpravy.cz.

 

Pokud se zpráva objevuje nezávisle na několika známých a zavedených zpravodajských portálech, je důvěryhodnější. 

Věřte zejména těm zpravodajským portálům, které mají dlouhou historii, zveřejňují svého provozovatele, a uvádí u článků autory.

3) Zkontrolujte zavedené zpravodajské weby

4) Vnímejte kontext

Ne nadarmo se říká, že by člověk neměl soudit knihu dle jejího obalu. Podobně tomu je i se zaručenými zprávami a šokujícími odhaleními.

 

Kontext je důležitý. Buďte zvídaví a vyhledejte si o daném tématu co nejvíce informací. Čerpejte z různých zdrojů, ptejte se přátel, čtěte tištěné zprávy a knihy. 

Pamatujte, že nic není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Nenechejte si do úst vkládat cizí věty, zajímejte se o věc a udělejte si vlastní názor.